Rólunk

Szakszolgálatunk – korábbi nevén Pedagógiai Szakszolgálati Központ, Nevelési Tanácsadó Logopédiai Intézet és Konduktív Pedagógiai Intézmény, alapításakor Nevelési Tanácsadóként bejegyzett intézmény – 1987 óta működik. Székhelye többször változott a közel három évtized alatt, s az évek során egyre bővülő szakember-kapacitás a nevelési tanácsadáson túl más szakszolgálati feladatok felvállalását is lehetővé tette. A kezdetektől Tiszavasvári város vezetése (tanács, majd önkormányzat) által fenntartott intézmény a Tiszavasvári Többcélú Kistérségi Társulás megalakulásától a társulás oktatási feladatellátásának megszűnéséig – földrajzi értelemben véve a települések vonatkozásában változatlanul – ellátta a társuló önkormányzatok, így Tiszavasvári, Tiszalök, Tiszadob és Tiszadada településeken élő gyermekeket, tanulókat, illetve külön megállapodás értelmében a Szorgalmatoson élő 3-18 éves korosztályt intézményi és/vagy szülői kezdeményezésre.

Az ellátott feladatok körét mindenkor az ellátási körzetben jelentkező igények, valamint a szakemberek végzettsége határozta meg. Mindezek értelmében a 2015/2016-os tanévben a jogszabályban meghatározott tíz szakszolgálati feladatkörbe sorolt tevékenység közül a szakértői bizottsági tevékenység, a nevelési tanácsadás, a logopédia és a gyógytestnevelés feladatok kerülnek ellátásra.

A 2013 januárjában bekövetkezett, a köznevelési intézményeket érintő változások következményeként intézményünk Pedagógiai Szakszolgálati Központ néven működött, fenntartója a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, működtetője a KLIK Tiszavasvári Tankerülete volt. 2013. szeptember 1-jén megalakult a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Pedagógiai Szakszolgálat, melynek intézményünk tagintézménye lett a megye (a kizárólag szakértői és rehabilitációs tevékenységet ellátó bizottságokat nem számítva) 12, korábban is működő szakszolgálatához hasonlóan. Ellátási területünk a Tiszavasvári Járásba/Tankerületbe tartozó településekre/köznevelési intézményekre terjed ki. A fenntartói jogkör gyakorlója nem változott, a működtető a Nyíregyházi Tankerület lett.

A korábbi (kistérségi) ellátási körzethez képest ez feladatnövekedést jelent számunkra, hiszen a 2013 januárjától érvényben lévő járáshatárok értelmében Tiszaeszlár település, illetve az ott élő gyermekek/tanulók ellátása is tagintézményünk szakembereinek feladata. A járás településein működő köznevelési intézmények listáját egy összefoglaló táblázat tartalmazza.

Tagintézményünk működését a következő jogszabályok határozzák meg:

Magyarország Alaptörvénye; a 2011. évi CXC. törvény - a nemzeti köznevelésről; 2011. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről; a 1992. évi XXXIII. törvény a közalkalmazottak jogállásáról, a 15/2013. (II.26) EMMI rendelet a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről, a 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet a köznevelési intézmények névhasználatáról, a 22/2013. (VII.5.) EMMI utasítás a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Szervezeti és Működési Szabályzatáról, a 8/2014. (I.30.) EMMI rendelet a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II.26.) EMMI rendelet módosításáról.

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény a kötelezően ellátandó körbe sorolta mindazon szakszolgálati feladatokat – szám szerint tízet –, melyek felvállalásáról korábban a rendelkezésre álló szakemberek függvényében dönthettek a pedagógiai szakszolgálatok. A 18. § (1) értelmében: „A szülő és a pedagógus nevelő munkáját, valamint a nevelési-oktatási intézmény feladatainak ellátását pedagógiai szakszolgálat segíti.
(2) Pedagógiai szakszolgálat

a)  a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, oktatás és gondozás,
b)  a fejlesztő nevelés,
c)  szakértői bizottsági tevékenység,
d)  a nevelési tanácsadás,
e)  a logopédiai ellátás,
f)  a továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás,
g)  a konduktív pedagógiai ellátás,
h)  a gyógytestnevelés,
i)  az iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás,
j)  a kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása”